Liiklus virr-varr

Published on 13. november 2022, kell 18:37

Mõtlesin, et kirjutan ka natuke Tenerife liiklusest ja seda võiks iseloomustada hästi "Igav juba ei hakka!". 

No kujutage ette kui Saaremaal vuraks teedel igapäevaselt ringi ca 850 000 sõidukit (ja neid on tegelikult rohkem, sest paljudel kliimapagulastel on samuti autod, mis siin registris ei kajastu).

Kui me siia kolisime, siis alguses tekitas pelgalt mõte iseseisvalt saare liikluskeerisesse suunduda mulle hirmujudinaid, sest reisil takso tagaistmel istudes tundus, et siin sõidetakse, kuidas tuju ja tahtmine on ning liikluseeskirjad on teisejärgulised. Aga see muidugi oli turisti vaade. 

 

Täna 5 kuud hiljem olen ma täitsa iseseisvalt üks pisike lüli selles liiklusmöllus ja see polegi nii hirmus kui algselt olin endale ette kujutanud. Jaagust muidugi sai juba "kohalik" esimese paari nädalaga. 

 

Aga panen siis mõned omapoolsed tähelepanekud kirja:

 

* Üles-alla sinka-vonka üles-alla- mis teeb kusjuures lubatud kiiruse ületamise praktiliselt võimatuks ning võib eeldada, et trahvirahad kiiruse ületamise eest on pigem tagasihoidlikud. Küll aga saab trahviplaani täita ühe rängeima rikkumisega, milleks on sõidu ajal telefoniga rääkimine. Selle eest on ette nähtud korralik rahatrahv ning võib juhtuda, et mõneks ajaks oled jalamees. Mis on aga nende autode hulga juures väga mõistetav, sest siin saarel sõidabki enamasti sinu tähelepanelikkus. Ühe korra sattusin näiteks nägema kiirteel sellist vaatepilti, kus rolleril kuller sõitis autoridade vahel, hoidis ühe käega enda ees telefoni ja video-suhtles kellegiga aktiivselt. 

 

* Autod on valdavalt valged, väikesed ja pigem tagasihoidlikud, siit-sealt mõlkis. Oma uhke sportautoga siin saarel suurt midagi teha ei ole. No tegelikult sõita võib, aga parkides paned oma õnne korralikult kaalule. Oleme isegi avastanud teise auto meie "küljest" parkimas.

 

* Peaagu kõikidel taksojuhtidel ja paljudel teistel on juhipoolne aken pool avatud, et vajadusel saaks käemärkide abil kaasliiklejatega suhelda. Täpseid märkide tähendusi ma veel endale selgeks ei ole teinud ja ise veel sellist suhtlusviisi ei harrasta. Teise suhtlusviisina kasutatakse signaali ja ma ei tea, mulle nagu pigem tundub et enamasti on see pigem positiivne märguanne - "sõida nüüd- annan sulle teed". Ja see on küll väga positiivne, et siin oma eesõigusest sõbralikult loobutakse ning tegelikult ongi liiklus küll pöörane, aga enamasti sõbralik.

 

- Tahad õhtusöögi kõrvale paar õllet või pokaali veini teha? Pole probleemi, siin on lubatud sõita kuni 0,5 promilliga. 

 

- Sellist idülli, et sõidad üksinda mööda teed, raadiost tuleb The Queensi "I want to break free" ja ühtegi teist autot näha ei ole, siin naljalt kogeda ei saa. 

 

- Valgusfoore on väga vähe. Liiklus on reguleeritud ringide ja ühesuunaliste teedega. On nii, et selleks et vahest punktist A punkti B jõuda, pead sa tegelikult korraliku ringi tegema ja siis võib juhtuda, et pead selle ringi uuesti tegema, sest sa ei suuda ühtegi vaba parkimiskohta leida.

 

- Parkimine on saarel tasuta. On ka tasulisi parkimismaju, kuhu suundutakse enamsti siis kui oma autot kuhugi vahele ei pigistata. Autokooli aegadest hirmuäratav külgboks on siin igapäeva elu lahutamatu osa. Nii et trenn on intensiivne. Õnneks on hispaanlased enamasti kannatlikud ja ootavad rahulikult kui sina oled oma manöövri õigesti välja arvestanud.

 

- Parkimiskohtadega on kitsas ja pargitakse sinna kuhu saab, kuidas saab ja kui saab. Loomulikult kollase joone juurde parkida ei tohi. Mina olen ka siin oma fortuuna mitmel korral proovile pannud ja ikkagi häda sunnil vahest ka parkinud kollaste juttide juurde. Auto juurde tagasi suundudes hoiad hinge kinni, kas minu kaarik on alles või mitte. Auto tagasi saamiseks tuleb välja käia ca 80 eurot. Ja ma arvan, et see rikkumine täidab ka trahviplaani korralikult.

 

- Alates oktoobri keskpaigast on märgatavalt liiklusvoog aeglustunud ning ummikutes istumine võtab oma aja päevast. Kui suvel sõitsin ostumekasse Chafirasesse kodust ca 15 minutit, siis alles üks päev vaatasin, et mul on Mimmu kooliminekuni aega üks tund ja käin kähku  Chafirases ära, siis kohale jõudes pidin ringi pealt suuna tagasi võtma, sest tund oli täis tiksunud. On näha ja kuulda, et sügis-talvised turistide hordid on saarele jõudnud. Tenerife turismiinfo annab teada, et igal aastal külastab saart ca 5 miljonit turisti. Nii, et pole siis imekspandav, sest põhihooaeg ongi ju perioodil oktoobri lõpp kuni märtsi lõpp. Nii, et tuleb ekstra aega varuda.

 

Aga ma soovisingi ju kannatlikkus õppida. Nii, et pühendan sügis-talvisel perioodil ennast õpingutele :)

Add comment

Comments

There are no comments yet.